Lucie

29. dubna 2008 v 20:29 | Houšky2 |  Skupiny
Lucie je patrně nejznámější českou hudební skupinou postkomunistické éry. Její počátky sahají až do roku 1985. Od 2. října 2004 má skupina "plánovanou tvůrčí pauzu", která trvá dodnes.
Historie
Zakladateli skupiny Lucie je kytarista Robert Kodym a Petr Chovanec (P.B.CH.), kteří spolu účinkovali v kapele Prášek. Pak přišel nápad založit vlastní kapelu. Psal se rok 1985 a duo Kodym a Chovanec doplňuje bubeník Tomáš Waschinger. Když došlo na vymyšlení jména, rozhodovali se mezi Patricií a Lucií. Volba připadla na LUCII. Začínají vznikat nové skladby, jednou z nich je i hit "Lucie". Dále do kapely přichází Petr Franc, hrající na klávesy. A posledním členem se stává zpěvák Michal Penk. Členové skupiny dostávají lepší nabídky, postupně opouští kapelu Kodym a P.B.CH, dále Michal Penk. A tímto prvotní kariéra skupiny Lucie končí.
Tak jak nahoru tak i dolu
Za necelý rok přichází oživení kapely s příchodem Davida Kollera. Klávesistu Petra France vystřídá Michal Dvořák, a skupinu kvůli povolávacímu rozkazu na vojnu opouští i Waschinger. Skupina se skládá z kytaristů Kodyma, P.B.CH., klávesisty Michala Dvořáka a zpěváka / bubeníka Davida Kollera a vzniká Lucie tak jak jí známe dnes. Roku 1988 odehrává Lucie svůj první koncert na pražské Chmelnici. V červnu roku 1990 vychází první deska s názvem "LUCIE" a skupina za ní obdržela "Zlatou desku". Další deska přichází s názvem "In the sky". Lucie se stává nejoblíbenější kapelou v zemi a potvrzuje to i vítězství v českých Grammy. Po turné "Lucie live" se cesty jednotlivých členů opět rozcházejí.
Opět spolu
Znovu se scházejí až roku 1993, ovšem bez P.B.CH., který zkouší sólovou cestu. Po P.B.CH. přichází slovenský baskytarista Marek Minárik. Nové nejrockovější album Lucie nese název "Černý kočky mokrý žáby". Tato deska je vyhodnocena jako nejlepší album 90. let.[zdroj?] Roku 1994 se stává Lucie absolutním vítězem soutěže Grammy, získává 5 ocenění. Skupina si pak dává roční pauzu. Na konci roku 1996 vychází album "POHYBY". Lucie pak vyráží na ohromující turné. Ve stejné roce získává skupina "Bronzového Slavíka" v soutěži "Český Slavík". Lucie se připravuje na oslavu 10. výročí fungování kapely a navíc chystá další album "Větší než malé množství lásky". Po vydání této desky se do kapely vrací P.B.CH. Po koncertním turné Lucii opět stoupá popularita a vrcholí "Stříbrným Slavíkem". Hodně diskutovaným tématem jsou klipy "Medvídek" a "Panic". Album se stává nejprodávanějším, částečně i proto, že TV Nova zakazuje vysílání Medvídka, který má údajně propagovat distribuci a užívání drog. Ve stejném roce vydává skupina desku "Vše nejlepší" a získává titul "Zlatého Slaví Nové tisíciletí, nová deska
V roce 2000 skupina vydává desku Slunečnice a připravuje se na turné po Česku, ale i v Americe. Po turné Lucie obhajuje "Zlatého Slavíka" a připravuje další desku, která vychází v říjnu roku 2002 s názvem "Dobrá kočzka, která nemlsá". Roku 2003 dostává ze skupiny padáka klávestista Michal Dvořák a jako náhrada přichází kytarista Tomáš Vartecký. Roku 2004 vychází záznam koncertu Lucie v Opeře a kapela odehraje několik akustických koncertů u nás, v Anglii a v USA.
Nejistá budoucnost
Na přelomu roku 2005 a 2006 byla očekávaná nová deska, ale členové Koller, Kodym a Chovanec se začínají hudebně rozcházet, což se zpečeťuje nečekaným odchodem Davida Kollera z kapely. "O jeho odchodu jsem se dozvědel stejně jako kdokoli jiný, z ČTK," říká Robert Kodym. V médiích se spekuluje o rozpadu a nerozpadu skupiny a její budoucnost je v současnosti nejistá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama